Bulaşık Makinesi Musluk İşareti Yanıp Sönüyor

Ön panelde bulaşık makinesi musluk işareti yanıp sönüyor ise bu lambanın yanmasının sebebi cihazda her hangi bir arıza olduğunu anlatır. Bu arıza büyük ya da küçük bir arıza olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda yapacağınız müdahaleler şunlardır.

Musluk İşareti Neden Yanar?

Bulaşık makineleri zamana ve kullanım koşullarına bağlı olarak diğer elektronik cihazlar gibi arıza yapabilirler. Bosch “Bulaşık makinesi musluk işareti arızası nedir?“ diye soran bulaşık makinesi tüketicilerimiz bu makalemizi okuyarak konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilecekler.

Bulaşık makinelerinin önemi insanlar için büyüktür. İnsanlara zamandan, elektrikten ve sudan tasarruf ettirirler.

Bosch bulaşık makinesi ön panelinde bulunan ekranda musluk işareti şeklinde lamba yanıyor ise bu durum cihazınızda bir arıza olduğunun habercisidir. Bu arıza büyük bir arıza olabileceği gibi küçük bir arıza olabilir. Bulaşık makinesi kullanıcıları ilk olarak şu müdahaleleri yapmalıdır;

İlk olarak yapılması gereken bulaşık makinenizin bağlı olduğu musluk kontrol edilmelidir. Musluk kapalı olduğu zaman ya da sular kesik olduğu zaman musluk işareti lambası yanabilir. Eğer ki sorun musluktan kaynaklanmıyorsa izmir bosch servisi ekiplerinden yardım almanız gerekmektedir.

Musluk İşareti Su Sayacı Arızası

Emniyet switch hemen hemen her Bosch markalı bulaşık makinesinde mevcuttur, bu switch bozulduğu zaman makineniz su almaz. Switch bozulma nedeni ise içindeki platinlerin zamanla oksitlenmesi veya içerisinde oluşan ark dan dolayıdır. Switch değişimi teknik servis tarafından yapılmalıdır. Bazı cihazlarda emniyet ve su switch olmak üzere iki adet switch bulunur her ikisi de bozulursa su almama arızası ortaya çıkar.

Musluk İşaretinde Pompa Motoru Arızası

Pompa morunun asıl görevi su boşaltma ve tahliyedir fakat bu parçanın kısa devre yapması veya sargıları üzerindeki bir hata cihaz üzerindeki devre tamamlama özelliğini iptal eder ve makineniz su almaz. Bu çok az görülen bir arıza olsa dahi makinenin su almamasına neden olan bir arızadır. Pompa motorunun değişimi ise Bosch servisi tarafından yapılır. Pompa motoru cihazın en alt kısmında bulunur ve değişimi ventil adlı parçaya göre daha maliyetlidir.

Musluk İşareti Arızası Neden Olur

Teknik servis olarak en sık rastladığımız sorunlardan biri olan su almama arızasına neden olan bir diğer etken ise makinenin su hortumunun bağlı olduğu musluğun kapalı olması veya bozulması ya da suların kesik olmasıdır. Böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız yapmanız gereken gayet basit bir işlemdir. İlk olarak makinenin musluğunu sağ tafra çevirerek kapatınız ve musluğa bağlı olan hortumu yerinde çıkarınız. Daha sonra musluğun altına bir kap koyarak musluğu açını eğer musluktan su gelmiyor ise sorun tamamen musluktadır. Bu durumda Bosch servisini değil su tesisat servisi aramalısınız.

Bosch Bulaşık Makinesi Musluk İşareti Yanıyor ise

Bosch bulaşık makinesinin ekranında musluk işareti yanıyorsa bu makinenizin su almadığını göstermez. Musluk işareti bir arıza ikonudur. Bu işaret yanıyorsa makinenizde olabilecek sorunlar sırasıyla şöyledir.

1.su akış anahtarı bozuk olabilir

2.ventil arızası olabilir

3.bulaşık makinesi su boşaltmıyor olabilir

4.musluk kapalı olabilir

Bir önceki yazımız olan Buzdolabı Alt Kısmı Soğutmuyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 
Önceki yazıyı okuyun:
Buzdolabı Alt Kısmı Soğutmuyor

Buzdolabı alt kısmı soğutmuyor şikayetlerinizde buzdolabı üzerinde bulunan soğutucu petek yani evaparatör üzeride oluşan karlanmadan dolayı hava akışı kesilmiştir. Bu...

Kapat