Bulaşık Makinesi Temiz Yıkamama Sorunu

Bulaşık makinesi temiz yıkamama sorunu bir çok ev hanımı tarafından alınan şikayetlerdendir. Bulaşık makinesi eskisi kadar iyi yıkamıyor mu? Bardaklar buğulu çıkıyor, temiz yıkamıyor mu? Bulaşıklarınızı tekrar tekrar yıkamak zorunda kalmamak için belli başlı birkaç etkene dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bulaşık Makinesi Neden Temiz Yıkamaz?

Kullandığınız deterjanların saklanmasına özen gösterin. Deterjanları kapalı kutularda saklayın. Aksi durumda deterjan nemlenmeye başlar. Bu durumda cihazın içerisinde yıkama esnasında deterjan çözülmeyecektir. Deterjanlarınızı nem almayan alanlarda saklayın.

buğulu bulaşık

Fiskiyelerinizin su çıkan küçük deliklerini iğne vb. cisimler yardımıyla temizleyerek su basıncının yüksek olmasını sağlayabilirsiniz. Basınçsız suyla da iyi bir yıkama gerçekleşmeyecektir.

Bulaşık diziliminizin de bu konuda etkisi vardır. Bulaşıklarınızı yerleştirdiğiniz sepetler zamanla paslanabilir. Bu pastan dolayı da bulaşıklarınız temiz yıkanmaz. Paslanan sepetlerinizi mutlaka Bosch servisi aracılığı ile değiştirmeniz önerilir. Cihazınızın tuz kutusunu ve ayarını düzenli olarak kontrol edin. Tuz kutunuz dolu fakat cihazınız buna rağmen temiz yıkamıyorsa deterjanınızı değiştirmeye gidebilirsiniz. Tüketici olarak yapabileceğiniz işlemler bitti fakat cihaz temiz yıkamıyor ise teknik servis tarafından cihazın kontrol edilmesini talep edebilirsiniz.

Bulaşık Makinesi Rezistans Arızası

bulaşık makinesi rezistansı

Bulaşık makinesi rezistans arızası yeni model bulaşık makinelerinde çok fazla görülen bir arıza değildir. Genel olarak bu arıza yaklaşık 10-15 yıllık bulaşık makinelerinde çıkan bir sorundur. Bulaşık makinesin suyu ısıtmamasının ana nedeni rezistans adlı parçanın bozulmasından dolayı kaynaklanır. Fakat rezistans adlı parçaya 220 volt enerji gelmiyorsa da bulaşık makinesi suyu yine ısıtmaz. Bu arızanın tam tespitini yapmak için bulaşık makinesinin suyu ısıtmak için rezistansa enerji yollayıp yollamadığını kontrol etmektir.

Bir önceki yazımız olan Buzdolabı Alarm Veriyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 
Önceki yazıyı okuyun:
Buzdolabı Termostat Ayarı Nasıl Yapılır?

Buzdolabı termostat ayarı nasıl yapılır diyorsanız bu yazımızda bir çok modele ait buz dolapları için termostat ayarları hakkında bilgi veriyoruz....

Kapat