Buzdolabı Kapağı Vakum Yapmıyor

Mutfakların baş tacı, fakat varlığını bile hissetmediğimiz emektar buzdolaplarımız. Arıza yaptığında genellikle varlığını hissettiğimiz buzdolaplarının kapağını gün içinde ne kadar açıp kapattığımızı bilmeyiz bile.

Kapağının çok fazla açılıp kapanmasına dayalı olarak ortaya çıkan buzdolabı kapağı vakum yapmıyor arızası genellikle buzdolabının kapağındaki lastiklerin aşınmasıyla ortaya çıkmaktadır.

Buzdolabı kapağının kapanmamasının sebeplerinden en belirgini, buzdolabının eskimesi olabilir. Eskiyen buzdolapları ne kadar çalışmayı durdurmasa da, buzdolabı kapağının kapanmamasıyla eskimiş olduğunu gösterir.

Buzdolabınızın Kapağı Kapanmıyorsa

Yeni olan buzdolaplarında kapağın kapanmaması buzdolabın kapağının bir müddet açılıp kapanmasından sonra yapışkanlığını sağlaması beklenir. Bazı buzdolaplarında da çok fazla açılıp kapanmaya dayalı buzdolabı kapağı arızaları oluşabilir.

Buzdolabı kapağı vakum yapmıyor ve içerisinde bulunan besinlerinizin bozulmasına sebep oluyorsa  kapağı açık kalan buzdolabı dışarıdan hava aldığı için içerisindeki besinleri soğutmayı durdurur.

Buzluk kapaklarında da buzluk kapağının kapanmaması alt kısmın kapağının kapanmamasından çok daha fazla önemlidir. Çünkü dondurucuya koyduğunuz ürünlerin hepsinin çözülmesine sebep olur.

Buzdolabınızın Kapağı Kapanmadığında Neler Yapabilirsiniz?

Buzdolabı kapağı kapanmıyorsa yapmanız gereken şey, buzdolabınızı 5-6 saat boyunca hiç kapağını açmadan dinlenmeye almanızdır. Daha sonra buzdolabı kapağınızın lastiğini bir diş fırçası yardımıyla temizleyiniz. Buzdolabı lastiğinde bulunan tozlanmadan dolayı da buzdolabınızın kapağı kapanmıyor olabilir.

buzdolabı kapağı vakum yapmıyor

Buzdolabınızın kapağının yüzeyine monte edilen lastikte ve buzdolabının lastik mesafesine gelen alanda bir miktar mıknatıs bulunmaktadır. Buzdolabı kapağının kapanması bu mıknatısların birleşmesiyle oluşur. Buzdolabı mıknatısının bozulmuş olacağından dolayı kapak kapanmıyor olabilir.

Buzdolabı lastikleri servisimiz tarafından uygun fiyatlarla değiştirilebilir. Eğer buzdolabınızdaki lastik arızası ileri boyutlardaysa, yani kapıda eğilmeden dolayı veya kapı bozulmalarından dolayı kapı kapanmıyorsa o zaman size gelen tamir servisi tarafından buzdolabınızın kapısı değiştirilebilir.

Bir önceki yazımız olan Çamaşır Makinesi Sigorta Atması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir düşünce üzerine “Buzdolabı Kapağı Vakum Yapmıyor

  1. Geri İzleme: Buzdolabı Yeterince Soğutma Yapmıyor? – Beyaz Eşya Bakım ve Onarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 
Önceki yazıyı okuyun:
Çamaşır Makinesi Sigorta Atması

Çamaşır makineleri bizim için çok sayıda kolaylığı sağlamakla beraber teknik açıdan bazen birçok sorunun nedeni olabilir. Bir örnekle çamaşır makinesi...

Kapat