Buzdolabı Su Akıtıyor Su Birikiyor

Buzdolabı su akıtıyor buzdolabının altından su gelmesinin birden fazla nedeni bulunmaktadır. Özellikle böyle bir sorun ile karşılaşmanız durumunda hangi mevsimde gördüğünüzün büyük bir önemi bulunmaktadır. Özellikle yaz aylarında bu dolabınızın altında su gelmeye başladıysa buzdolabınızın yeterince soğutmadığını anlayabilirsiniz.

Buzdolabında zamana bağlı olarak ortaya çıkan bir sorundur. Yeni alınan buzdolaplarında çok fazla görünmediği söylense bile zaman içerisinde su akıtmaya başlamaktadır. Bu durum daha çok buzdolabı hareket ettirildiğinde yada çok sıcak mevsimlerde ortaya çıkmaktadır.

Buzdolabının Arkasından Su Akıyor

Buzdolabında su birikmesi, yoğunluk farkından dolayı da ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda su birikmesi filtre temizliği sorununu da ortaya çıkarabilir. Filtre temizliğinin ve bakımlarının yeterli zamanlarında yapılmaması sonucunda buzdolabının altından su gelmesi görülebilir. Bunun için teknik destekten yardım alarak kolaylıkla bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Eğer görmezden gelirseniz de korozyona bağlı olarak başka aksamların da bozulmasını sağlayabilirsiniz. Buzdolabının alt kısmından su gelmesi kesinlikle önemsenmesi gereken bir sorundur. Zaten zaman içerisinde altından su gelmeye başlayan buzdolabının soğutma gücünün de azalmaya başlayacağını görebilirsiniz.

buzdolabı kanal temizliği

Buzdolabının Altında Su Birikiyor

Buzdolabı su akıtıyor şikayetleri arasında tahliye borusunun tıkanması, filtresinin bozulması, soğutma aksamlarında sıkıntı yaşanması, aşırı terlemeye ve sıcak havaya bağlı yetersizlik gibi konular sebep olabilir.

Sebebin bilinmesi için kendinizce aşağıda yazdığımız seçeneklere göz atabilirsiniz.

  1. Buzdolabınızın yerini çok değiştiriyor musunuz?
  2. Su gelmesi yaz aylarında mı arttı?
  3. 3 seneden daha uzun süredir kullanıyor musunuz?
  4. En son servis çağırmanızın üzerinden 3 aydan fazla süre geçti mi?
  5. Yan sanayi parça taktırdınız mı?
  6. Özensiz ve çok kişi tarafından kullanılan bir buzdolabınız mı var?

Bu sorulara evet cevabı verdiyseniz muhtemelen yukarıda yer verdiğimiz sebeplerden biri yada birkaçı yüzünden su gelme ortaya çıkmış olabilir. Eğer sorulara “evet” cevabını vermediyseniz muhtemelen sizden yada zamandan kaynaklanmayan bir sorun ortaya çıkmıştır. Garanti ile bu sorunu daha rahat bir şekilde çözebilirsiniz.

Buzdolabı Su Tahliye Borusu Buzdolabı Kanal Temizliği Nasıl Yapılır?

Buzdolabının içinde veya altında su birikmesi tahliye borusunun tıkanmasından kaynaklanabilmektedir. Tahliye borusunu temizlemek için ince uzun tel gibi bir şey kullanabilirsiniz. Bu şekilde de açılmazsa hortum benzeri bir aparat ile üfleyerek tıkanıklığı çözebilirsiniz.

Buzdolabı Neden Su Akıtır?

Öncelikle daha önce su akıtmayan bir buzdolabınız varsa baktınız ki ara sıra su damlatıyor ya da akıtıyor diyelim. İlk kontrol etmeniz gereken yer buzdolabının kapağıdır. Eğer unutarak ya da bilmeden buzdolabının kapağını açık bıraktıysanız su damlatması normal bir sorun olarak görülmelidir.

buzdolabı rezistansı

Başka bir nedeni ise; buzdolabının kapak kısımlarında içeriye hava girmemesi ya da içeriden dışarıya hava akışı sağlanmaması için plastik, lastik gibi malzemeler olan alanların materyallerinde bir bozukluk olmasıdır. Kapaklardan hava alınca su damlatır ya da küçük buz kalıpları oluşabilir.

Yukarıda belirttiğimiz sorunlar basit sorunlar olarak algılanmalıdır. Ancak bazı su akıtma problemleri ciddi bir sorun haline gelebilir. Mesela, buzdolabınız Nofrost özelliği olan bir dolapsa eğer, ısıtıcı kısmında bir arıza olabilir. Buzların çözülmesinde etkili olan bu özellik çalışmazsa buzlar kendi kendine erir ve su damlacıkları şeklinde alt kısımlarından çıkar.

İhtimaller arasında motora giden su kanallarından birisi tıkalıysa su akışı sağlanamaz. Bulunduğu yerde buzlanma yapabilir, bu buzlanma sayesinde borularda çatlama olur ve buzdolabı su akıtıyor şikayetiyle karşılaşırsınız.

Bir önceki yazımız olan Antalya Termikel Servisi (0850) 775 19 26 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 
Önceki yazıyı okuyun:
Antalya Termikel Servisi (0850) 775 19 26

Antalya Termikel servisi ocak fırın ve Termikel marka davlumbaz için 7/24 teknik servis hizmeti sağlamaktadır. Termikel ocak, fırın veya davlumbazlarınızla...

Kapat