Buzdolabı Alt Kısmı Soğutmuyor

Bu yazıyı paylaş!

Buzdolabı alt kısmı soğutmuyor şikayetlerinizde buzdolabı üzerinde bulunan soğutucu petek yani evaparatör üzeride oluşan karlanmadan dolayı hava akışı kesilmiştir. Bu nedenle de soğutucu fan motoru olarak görev yapan yedek parça alt kısıma soğuk hava gönderemez. Bu karlanmanın sebebi ise evap üzerinde oluşan karlanmayı engellemek için montajı yapılmış olan ısıtıcı yani rezistans.  Soğutma sensör veya bi metal termostat, ısıtıcının aşırı ısınıp buzdolabınızı yakmaması için üretilmiş olan termal devre kesici olan termik parçaları görevlerini yerine getirmemesi sonucu bu sorunları yaşarsınız. Buzdolabı alt kısmı soğutmuyor ise tavsiyelerimize kulak veriniz.

Nofrost Buzdolabı Alt Kısım Soğutmuyor

Dolabın iç kısımda polüretanın (izolasyon malzemesi) içinde kalan evaporatör boruları sayesinde buzdolabı soğutulur. Şimdi bu evaporatör borularının karlanması ve buzlanması sonucu soğutma çevrimi çok verimli gerçekleşmez. Buzdolabınızı dinlendirdikten sonra siz defrost yaptırıyorsunuz aslında ve bu buzları eritiyorsunuz daha sonra tekrar buzlanıyor anladığım kadarıyla.

1) Dolap contalarından (lastikler) içeri hava alıyor olabilir. saç kurutma makinesi ile biraz ısıtıp yapıştırın, o şekli alacaktır. Gözle kontrol edebilirsin eğer açıklık varsa değiştirtin.
2) Dolabı maximum soğutma seviyesinde kullanmayın. Orta kademelere getirmeyi deneyin.
3) Dolabın en zor soğuyan kısmı alt kısmıdır , bu yüzden sebzelik olarak adlandırılır. Buraya sebzelerinizi koymanızı tavsiye ederim. Olması gereken sıcaklık +4C dir normalde.
4) Dolabın arkasındaki ısıtıcı çalışmıyor olabilir. NF ürünlerin çoğunda evaporatör altında ısıtıcı olur dolaba defrost yaptırmak için.
5) Dolapta fan varsa çalışmıyor olabilir. İçerideki fan hava çevrimini sağlayarak alt tarafın sıcak kalmasını engeller. (Dolap NF ise fan kesinlikle vardır)

Buzdolabı Soğutmuyor Yiyeceklerim Bozuluyor Diyorsanız

Kontrol ettiniz, buzdolabınızın kapısı açık kalmamış, kontrollere rağmen buzdolabınızın alt kısmı yine de soğutmuyor. O zaman buzdolabınızın içini buzluk bölümü de dahil olmak üzere boşaltın ve 40 saat boyunca fişi çekili, içi boş vaziyette bekletin.

Buzdolabın kapılarının açık kalmasından sonra akla gelecek olan ikinci seçenek buzdolabınızda bulunan su tahliye kanallarının tıkanık olabileceğidir. Eğer buzdolabınızda su tahliye kanallarının tıkandığını düşünüyorsanız mutlaka bir servis çağırınız.

Buzdolabınızın alt kısmı soğutmuyor ve yiyecekleriniz bozuluyor ise modele göre değişen ama genelde standart uyguylama olan sensör, rezistans, bi metal ve sensör gruplarının değişimi ile alakalı videomuzu izleyebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Antalya Teka Servisi (0850) 775 19 26 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu yazıyı paylaş!

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yazar Hakkında

20 yıldır sektörün içinde olan bir teknisyenim. Beyaz eşya, kombi ve klimalarınız la ilgili yaşadığınız sorun ve şikayetler hakkında bilgi vermeye çalışıyorum. Sizler de sorunlarınızı yorum kısmından ileterek cevap bulabilirsiniz.

Tüm yazılarına göz at →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.