Fırın Neden Isınmaz?

Fırın veya turbo fırın kullanıcılarının en çok yaşadığı sorunlar arasında yer alan “fırın neden ısınmaz? Turbo fırın neden ısıtmaz?” konusuna bugün değineceğiz. Hepimiz evimizde çeşitli amaçlar için fırınlar kullanmaktayız. Kullanmakta olduğunuz fırın bir gün sizi yarı yolda bırakabilir. Fırınınız az ısıtabilir, yeterince ısıtma yapmayabilir ya da tamamen ısıtma işlemini yapamaz hale gelebilir. Bunun birkaç nedeni vardır.

Fırınlarda en sık arıza veren iki parça vardır, yuvarlak rezistans ve fan motorudur.

fırın neden ısınmazTurbo Fırın Neden Isıtmaz?

Turbo fırın içerisinde yer alan rezistans arızalandığında fırın ısıtmaz. Fırının içerisinde bulunan yiyecekler pişmez. Bu durum bozulan rezistansın yenisi ile değiştirilmesi ile çözüme kavuşturulabilir.

Fırınınızın fan motoru bozulduğu zamanlarda ise fırının iç kısmı bir miktar ısınır fakat fırında istenilen ısıya, dereceye ulaşılamaz. Bunun sebebi ise fan motorunun rezistansın verdiği ısıyı eşit olarak devir daim edememesinden, dağılamamasından kaynaklıdır. Bu durum arızalanan fan motorunun yenisi ile değiştirilmesi ile çözüme kavuşturulabilir.

Fırın Rezistans Arızası Nasıl Anlaşılır ve Ne Yapılmalıdır?

  • Kullandığınız gazın tipi ve basıncı, ürününüz üzerinde belirtilen değerlere uygun mu?
  • Regülatörünüzün eski olmadığından emin olun.
  • Eğer LPG kullanıyorsanız, tüpünüzün bitmekte olup olmadığını, doğalgaz kullanıyorsanız gazı geldiği şebeke hattında bir problem olup olmadığını kontrol ediniz.
  • Enjektörler tıkalı olabilir. Temizleyerek tekrar deneyin.
  • Adaptör deliklerinin temiz ve kuru olduğundan emin olun.
  • Şapka ve adaptörü düzgünce yerleştirdikten sonra, herhangi bir ocak gözünü açın ve çakmak çakarken bujinin kıvılcımını gözleyin.
  • Kıvılcımın bujinin ucundan bek şapkasına doğru atlaması gerekir. Eğer kıvılcım aşağıya doğru atlıyorsa, şapka ve adaptör düzgün şekilde yerleştirilmemiş olabilir, eğer sorun bu değilse bujide bir arıza olabilir.

Bir önceki yazımız olan Çamaşır Makinesi Su Boşaltmıyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 
Önceki yazıyı okuyun:
Demirdöküm Kombi Arıza Kodları

Aden, Atron, İsofast, Millenium plus, Nitron, Solaris, Themafast modellerine ait Demirdöküm kombi arıza kodları. Aden Demirdöküm Kombi Arıza Kodları Aden...

Kapat