Klima ısıtmıyor Ne Yapmalıyım?

Tüketicilerin “klima ısıtmıyor” şikayeti kış mevsiminin gelmesiyle birlikte artmış bulunmaktadır. Klima ısıtmıyor sorunuyla ilgili bilgi paylaşmak istedik.

Klima cihazınızı ısıtma modunda açtığınızda normal şartlarda 3-5 dakika içerisinde sıcak hava üflemeye başlaması gerekir. Klima ısıtmıyor ise bu sorunun birden fazla sebebi bulunabilir. Bu sebepleri teker teker ele alacağız.

Klima Neden Isıtmaz?

Klima neden ısıtmaz? Klimanızın kompresörü yani motoru arızalı olabilir. Bu durumda cihazın dış ünitesi devreye giremediği için ısıtma yapmayacaktır.Klimanızın gazı eksik olduğunda da cihaz ısıtma yapmayacaktır. Bu durumda dış ünitenin devreye girip girmediğini kontrol ediniz.

klima neden ısıtmaz

Kompresör devreye giriyorsa cihazın gaz durumunun kontrol edilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda klimanıza fazla gaz dolumu yapıldıysa da cihazda gaz sıkışması olacağı için aynı şekilde yine ısıtmayacaktır. İç ünite ve dış ünite kartlarının ve sensörlerin arızalı olabileceği göz önünde bulundurulabilir. Dış fan ve iç fanlarının kontrol edilmesi gerekmektedir. Klimanın bakımlarını periyodik olarak yaptırmadığınızdan ötürü; dış ünite serpantinleri, iç ünite serpantinleri ve iç ünitede bulunan filtreler kirleneceğinden cihaz ısıtma işlemini yeterli yapmayacaktır.  Filtre temizliği tıpkı bakım işlemi gibi periyodik olarak yapılması gereken bir işlemdir.

Evde Klima Filtrelerinin Temizliği

Öncelikle klimanızın sigortasını kapatarak elektriğini kesiniz.Ön panelin sağ ve sol kısmında tırnaklar vardır. Bu tırnaklara zarar vermeden ön paneli çıkarınız.Orta alt bölümde bulunan filtrenizi dikkatli bir şekilde yukarıya doğru kaldırarak kendinize çekiniz.

Filtreyi çıkardıktan sonra gözünüze takılan alüminyum parçalar hassas yapıdalardır. Bu kısımlara zarar vermemek için dokunmadan işlem yapalım.Filtre üzerindeki tozu elektrik süpürgesinin de yardımıyla alarak filtreyi ılık suyla yıkayınız. Filtreler için kesinlikle yıkama esnasında kimyasal maddeler kullanmayınız.

klima filtre temizliği

Sadece hafif sabun ve su yeterli olacaktır. Filtreleri kurutmaya bırakıp kuruduktan sonra filtrelerinizi yuvasına takınız.Klima ısıtmıyor şikayetiyle ilgili aşağıdaki görsel anlatımdan da faydalanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bosch Klima Kumanda Kullanımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir düşünce üzerine “Klima ısıtmıyor Ne Yapmalıyım?

  1. Geri İzleme: Klima Sesli Çalışıyor ? – Beyaz Eşya Bakım ve Onarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 
Önceki yazıyı okuyun:
Bulaşık Makinesi E18 Hatası Çözümü

Bosch bulaşık makinesi E18 hatası oluştuysa cihaz yıkama yapmak için gerekli olan suyu alamıyor demektir.Bu genelde cihazın su  sayacı arızalı...

Kapat