Klima Ses Yapıyor Şikayetlerinde Ne Yapmalı?

Klima Ses yapıyor şikayetlerinde klima kullanıcılarının yaşadığı sorunlar arasında yer alan klima ses yapıyor sorununa bu makalemizde sizler için değineceğiz.

Klima çalışma esnasında iç ünite sesi normalden daha fazla olması durumunda iç ünite filtre ve serpantinin temizliğinin kontrol edilmesi gerekmektedir. Filtrenin ve serpantinin aşırı kirli olması halinde bu ses meydana çıkar. Fan pervanesi ve fan motorundaki mekanik arızalar da başka bir ses kaynağı olabilir.

Klima Neden Ses Yapar?

Klima neden ses yapar dış üniteden kaynaklanan sesler ise yine serpantin kirliliğinden, pervane ve motordan kaynaklandığı gibi kompresör çalışmasından da kaynaklanabilir. Çözüm olarak klima temizliği ve klima dış ünite bağlantı noktalarına titreşim takozları takarak sesin azaltılması mümkün olabilir; çok özel durumlarda ise kompresör özel ses izolasyon malzemesi ile izole edilerek sesin azalması sağlanabilir.

Klima Sesli Çalışıyor Şikayetlerinde Ne Yapmalı?

Klima montajının doğru bir şekilde yapılması oldukça önemli bir durumdur. Klimayı oluşturan iç ve dış ünitelerin doğru montajlanmadığı zaman iç ya da dış ünite dengede olmaz. Bunun sonucu olarak da klima sesli bir şekilde çalışmasını gerçekleştirir.

Klima montajı yapılırken iç ya da dış ünitenin kapakları uygun olarak yerleştirilmediyse kolay bir şekilde zarar görüp deforme olabilmektedirler. Klima montajı içerisinde bu kapakların doğru bir şekilde takıldığından emin olunması gerekmektedir. Aksi takdirde bu durum klimanın sesli çalışmasına yol açan nedenlerden bir tanesidir.
Klimadaki dış ünitenin takoz lastiği sesli çalışmayı engelleyen bir faktördür. Eğer klima sesli çalışıyor ise dış ünitede takoz lastiği olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Klima Dış Ünitesi Sesli Çalışıyor

İç ve dış ünite içerisinde yer alan fan balası bölgesinde meydana gelen aksaklıklar klimanın sesli çalışmasına yol açmaktadır. Bunun kontrolü yapılmalıdır.
Klima sistemi içerisinde yer alan fan kanatçıkları birbirine çarpıyor ya da sürtüyor ise klima sesli çalışmaktadır. Fan kanatçıklarının birbirlerine temas etmemelerinin sağlanması klimanın sesli çalışmasını engelleyecektir.
Dış ünite motorunun yağ kontrolleri düzenli olarak yapılmalıdır. Eğer yağ özelliklerinde problemler meydana gelirse klima sesli bir şekilde çalışabilmektedir.

Klima İç Ünitesi Sesli Çalışıyor İse

  • Klimanızın iç ünite fanı toz ve partiküllerden dolayı kirlenmiş olabilir. Böyle bir durumda kullanıcılar klima bakımı yaptırmalıdır.
  • Klimanızın iç ünite fanında balans problemi meydana gelmiş olabilir. Teknik servis tarafından iç ünite fanı yenisi ile değiştirilmelidir.
  • Klimanın iç ünite fan motorunun rulmanları arızalanmış olabilir. Teknik servis personeli tarafından fan motoru sökülüp rulmanları değiştirilir.
  • Klimanın iç ünitesinde bulunan fan motoru takozları özelliğini kaybetmiş olabilir. Bu durumda teknik personel tarafından fan motoru takozlarının yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir.
  • Klima iç ünitesinin dış kısmını kaplayan aksesuar plastiklerin sıcak ve soğuk havaya maruz kalmasından dolayı belirli oranda ses yapabilir. Klimanın iç ünite plastiklerini sağından ve solundan oynatarak sizlerde sesin azalmasını sağlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Beko Inverter Klima CH 05 Arızası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 
Önceki yazıyı okuyun:
Vestel Çamaşır Makinesi Arıza Kodları

Vestel çamaşır makinesi arıza kodları sayfasında sık rastlanan hata kodlarına yer verdik. Vestel çamaşır makinesi hangi arıza kodunu veriyorsa tüketici...

Kapat