Samsung Çamaşır Makinesi Arıza Kodları ve Anlamları

Samsung çamaşır makinesi arıza kodları yazımızda tüketicilerin Samsung çamaşır makinesi ile alakalı genellikle karşılaştıkları arıza ya da hata kodlarına değineceğiz. Kendini bilmez ve ayrıca kendini insan yerine koymaya çalışan ama bir türlü bunu dahi beceremeyen mahluklara itfafen;

Samsung Çamaşır Makinesi 5E Hata Kodu

Samsung çamaşır makinesi 5e hata kodu veriyorsa dijital ekranında 5e arıza kodu yanıp sönüyorsa çamaşır makinesi suyu boşaltma işlemini yapmıyor demektir. Bu durumda çamaşır makinenizde kontrol etmeniz gereken aksamlar;

  • Pompa kapağı açık olabilir cihazınızın sağ alt köşesinde bulunan pompa kapağını kontrol ediniz.
  • Pompa arızalanmış olabilir ve anakarttaki entegreler pompadan yanıt alamıyor olabilir.
  • Çamaşır makinesinin su tahliyesini sağlayan gider hortumu bükülmüş, kırılmış olabilir.
  • Cihazınızın sağ alt köşesinde bulunan pompa tüketici adı ile temizlenmesi gereken alanı kapağı saat yönünün tersine çevirerek açınız. Bu alana çamaşırlarınızın cebinde kalan toka, bozuk para, iğne ve hatta çorap dahi kaçmış olabiliyor. Samsung servis olarak bu durumu bir çok kez gözlemledik ve sizlerle paylaşıyoruz.

Samsung Çamaşır Makinesi 4E Hata Kodu

Samsung çamaşır makinesi 4E hata kodu hakkında söylenebilecek veya oluşabilecek arıza durumları şunlardır:

Çamaşır makinenizin 4E arıza kodunu vermesi kısaca cihazınızın su alma konusunda problem yaşadığına işarettir. Samsung çamaşır makinesi su almıyor ise dijital ekranda 4E arıza kodu belirecektir. Samsung servis olarak sizlere tavsiyemiz 4E arıza kodu ile karşılaştığınızda öncelikle şebekenizde su akışı olup olmadığını kontrol ediniz. Bundan sonra çamaşır makinenizin su bağlantısının sağlandığı musluğun açık olup olmadığını kontrol ediniz.

Eğer buraya kadar her şey normal ise çamaşır makinenizin ventil dediğimiz cihazın su almasını sağlayan yedek parçanız arızalanmış olabilir. Ventile enerji sağlayan soketlerinde özellikle kontrol edilmesi gerekir. Su alışverişinin sağlandığı alanlardan olduğu için oksitlenerek soketler işlevini yitirmiş olabilir.

Ventilin su giriş kısmındaki pislik tutucu olarak adlandırdığımız filtre bulunduğunuz bölgedeki şebeke suyunun kireç oranına bağlı olarak zamanla kireçlenerek tıkanmış olabilir.

Elektronik kart yani çamaşır makinesinin anakartından ventile enerji gitmediği de biz Samsung servisi tarafından gözlemlediğimiz durumlar arasındadır.

Samsung Çamaşır Makinesi dE Hata Kodu

Samsung çamaşır makinesi dE hata kodu ile alakalı genelde teknik servis olarak karşılaştığımız problemler şu şekildedir;

  • Samsung çamaşır makinenisinin kapı kilidi arızalanmış olabilir.
  • Sizler tüketici olarak kapıyı kilitlediğinizi sansanız da devre tamamlanmadığı için cihaz kapıyı açık olarak görür ve dE arıza kodunu verir.

Samsung Çamaşır Makinesi UE Hata Kodu

Samsung çamaşır makinesi ansızın UE hata kodu veriyorsa cihazınıza çamaşır yüklemesini doğru yapmamışsınız demektir. Samsung çamaşır makinelerinde UE hata kodu tüketiciye dengesiz ya da aşırı yük diye nitelendirdiğimiz gereğinden fazla çamaşır yüklemesi yapıldığına dair cihazın yük algılama sisteminin verdiği uyarıdır.

Samsung çamaşır makinesi UE hata kodu veriyorsa kazan dönmeyi durdurabilir. Elektronik kart ve yük dengeleyici sensörler sayesinde cihaz çamaşır yükünü algılar ve bu kod belirir.  Eğer Samsung çamaşır makinem UE hata kodu veriyor diyorsanız bu cihazınızın fazla yükten ötürü zarar görmemesi için devreye giren bir uyarı mesajı olarak değerlendirebilirsiniz.

Samsung Çamaşır Makinesi 3E Hata Kodu

Samsung çamaşır makinesi 3E hata kodu veriyorsa cihazınızın öncelikle motor ve takonun Samsung servis tarafından kontrol edilmesi gerekir. Samsung cihazlarda 3e hata kodu beliriyorsa tüketici olarak yapabileceğiniz bir işlem yoktur. Hemen yetkili servisini arayarak hizmet talep ediniz.

Samsung Çamaşır Makinesi OE Hata Kodu

Samsung çamaşır makinesi OE hata kodu genellikle su basıncının fazla olduğuna işarettir. Su basıncı fazla olduğunda Samsung çamaşır makinesi su sayacı ismini verdiğimiz yedek parça sayesinde basıncı da ölçerek dijital ekranda bu hata kodunu belirtir.

Bazı durumlarda da deterjanın fazla konduğu zamanlar bu hata kodu ile karşılaşılmıştır. Kısacası cihazınızın su basınç sensörünün servis tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Bulaşık Makinesi Musluk İşareti Yanıp Sönüyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 
Önceki yazıyı okuyun:
Bulaşık Makinesi Musluk İşareti Yanıp Sönüyor

Ön panelde bulaşık makinesi musluk işareti yanıp sönüyor ise bu lambanın yanmasının sebebi cihazda her hangi bir arıza olduğunu anlatır....

Kapat