Su Sebili Arızaları

Su sebili içerisine konan suyu istenen ısıya getirmeye yarayan cihazlardır. Sebilin su haznesine şebekeden su bağlantısı yapılır. Su sebili arızaları sebil arızalarına yazımızda yer vereceğiz. Su tesisatı şamandıralı bir sistemden oluşur. Bu sistemler hem sıcak hem de soğuk su elde edebilmek için tasarlanmıştır. Soğutma istendiğinde sistemin kompresörü çalıştırılır. Kompresör soğutucu akışkanı kondensere gönderir. Kondenser soğutucu akışkanın ısısını dış ortama atarak yoğuşturur. Kılcal borudan (genleşme elemanı) akışkan geçirilerek basıncı düşürülür ve evaporatöre gönderilir.

su sebili

Burada soğutulacak olan sudan ısı çekilerek soğutulur, soğutucu akışkanda buharlaşır. Alçak basınçta kompresöre geri emilir. Su kullanıldığında şamandıralı sistemden hazneye sürekli su akışı olur. Isıtma istendiğinde rezistans devreye alınarak su istenen sıcaklıklara kadar ısıtılabilir. Isıtma ve soğutma için ayrı ayrı termostatlar kullanılır.

Bu devrede ¼ hp ve daha üstü kompresör, fan soğutmalı kondenser, evaporatör (nikelajlı, kıvrık borulu) kullanılır. Bu soğutucularda sıcaklık eksi değerlere düşmez. Çünkü eksi değerlere düşülürse su donar. Su sebillerinin dış gövdeleri paslanmaz çelik, emaye veya düzgün boya atılmış bir saçtan yapılmalıdır. Suyun bulunduğu hazne paslanmaz, nikelajlı veya galvanizli sacdan yapılmalıdır.

Şerbetlik Çalışma Prensibi ve Arızaları

Şerbetliklerin hazneleri mukavemete dayanıklı cam veya mika alaşımından saydam olacak şekilde yapılır. Soğutulacak içecek maddesini devir-daim ettirerek homojen karışım sağlamak ve içeceğin donmasını önlemek için bir devir-daim pompası kullanılır.

Soğutma istendiğinde kompresör soğutucu akışkanı kondensere gönderir. Soğutucu akışkan burada ısısını dış ortama atarak yoğuşur ve içeceklerden ısı alacak konuma gelir. Genleşme elemanı kılcal boruda basıncı düşürülerek evaporatöre gönderilen akışkan burada içecek maddesinden ısıyı alarak içeceği soğuturken akışkan buharlaşır ve kompresör tarafından emilir.

Şerbetlikler tek içecek maddesi için tasarlanabildiği gibi aynı anda birden fazla içeceği soğutacak şekilde de tasarlanabilir. Şerbetliklerde sürekli içecek maddesi olacağından temizliğine dikkat edilmeli bulunduğu ortamlarında temiz olması gerekmektedir.

Şerbetliklerde kullanılan devir-daim pompaları manyetik alan etkisiyle çalışmaktadır. ¼ hp kompresör, fan soğutmalı kondenser ve kıvrık borulu nikelajlı şerbetlik evaporatörü kullanılır.

Su Sebili Çalışmıyor Arızası

– Yeni kompresörü takmadan önce, sistemde eski kompresörün yaratmış olduğu muhtemel bir pislik ve birikinti kontrol edilmelidir.
– Kompresörden bir parça yağ numunesi alınmalı, yağda renk değişikliği olmadan bir yanma kokusu varsa normal bir kompresör değişimi yapılabilir.
– Yağın rengi koyulaşmış ise, motorun yanmış veya kavrulmuş olduğu anlaşılır.
– Yeni kompresör ve drayer takılmadan, tüm sistem vakumlanarak iyice temizlenmelidir.
– Yeni yağ, eski yağ ile karışarak yeni kompresörü bozabilir veya drayer ve kılcal boruda tahribat yaratabilir.

 

Su Sebili Pompa (Devirdaim) Arızası

Su sebili devridaim pompasında elektriksel ve mekanik arızalar meydana gelebilir. Elektriksel arızalarda bağlantılar kontrol edilir sorun giderilir. Pompa motoru yanmışsa veya gövdeye kaçak yapıyorsa pompa yenisi ile değiştirilir.

Su Seviye Flatör Bakımı

Şebekeye bağlı olan sebillerde, su doldurma ünitesinde flatörlü bir düzenek mevcuttur. Şebekeye bağlanan su bağlantısından sisteme kullanılan su miktarı kadar sürekli flatör kontrollü su akışı olur. Flatörün vana kısmında ve vidalarında zamanla kireç oluşur. Oluşan bu kireç tabakası flatörün çalışmasını engeller ve tutukluk yapar. Suyun akışını kesemez hâle gelir. Kısa aralıklarla flatör ve mafsalı kontrol edilmeli ve gerekli bakımları yapılmalıdır.

Su Sebili Isıtmıyor Arızası Sebil Resetleme

Su sebili ısıtmıyor şikayetlerinde emniyet termostadını resetleyebilirsiniz. Susuz çalıştırmadan kaynaklanan aşırı sıcaklık termostatları atıyor. Bunun için 30 cm uzunluğunda bir şişe ihtiyacınız var.  Sebilin arkasını çevirin.  Siyah tel ızgaraların içine baktığınız zaman sıcak su tankını göreceksiniz. Bu tankın üzerinde 3 adet siyah 5 kuruş büyüklüğünde siyah üzerine 2 şer kabloların bağlandığı termostatlar var.  Birisinin tam ortasında kırmızı reset düğmesi vardır.  Şişin ucu ile bu düğmelere basın ısıtmaya devam eder.

Bir önceki yazımız olan Antalya Mekappa Servisi (0850) 775 19 26 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

2 üzerine düşünceler “Su Sebili Arızaları

    1. admin Yazının Yazarı

      Merhaba,

      Sebilinizin sensörlerinde problem vardır. Dereceyi algılamadığı için gereğinden fazla soğutuyor ve donduruyordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 
Önceki yazıyı okuyun:
Antalya Mekappa Servisi (0850) 775 19 26

Antalya Mekappa servisi ocak fırın ve ankastre cihazlarınız için hizmet vermekte olan Antalya Mekappa Servis alanında uzman ekipler ile teknik...

Kapat