Vestel Çamaşır Makinesi Arıza Kodları

Vestel çamaşır makinesi arıza kodları sayfasında sık rastlanan hata kodlarına yer verdik. Vestel çamaşır makinesi hangi arıza kodunu veriyorsa tüketici olarak veya teknik servisin yapacağı işlemlerle alakalı detaylı bilgiler aşağıdadır.

Vestel Çamaşır Makinesi E03 Arızası Sebebi Nedir?

Vestel çamaşır makinesi  E03 hatası veriyorsa bunun kaynağı çamaşır makinenizin suyu boşaltmasında led ekranda E03 arıza kodunu göstermektedir. Suyu boşaltma aşamasına geldiği halde çamaşır makinesi suyu boşaltmıyorsa bu hatayı alırsınız.

Size tavsiyemiz çamaşır makinenizin daha büyük sorunlarla karşılaşmaması için, fişini çekerek Vestel Yetkili servisinizden teknik destek istemenizdir. Bulunacağınız fiziki müdahaleler cihazınızda daha büyük hasarlara neden olabilir. Eğer çamaşır makinenizin garantisi devam ediyorsa hiç çekinmeden direk yetkili servisinize başvurun. Ayrıca su boşaltma pompası yada aşırı kireçli sular da Vestel çamaşır makinesinde e03 hata kodu görülmesine neden olabilmektedir.

Vestel Çamaşır Makinesi E09 Arızası ve Çözümü

Vestel çamaşır makinesi  E9 hatası veriyorsa, bunun nedeni, çamaşır makinenize 150 V den düşük – 264 V’den yüksek bir gerilim olduğu zaman led ekranda E09 arıza kodunu göstermektedir. Bu durumda çamaşır makinesini fişten çekerek yetkili teknik servisi çağırarak teknik destek almanız faydanıza olacaktır.

Vestel Çamaşır Makinesi E08 Hata Kodu

Vestel  çamaşır makinesi E8 hatası veriyorsa, bunun kaynağı çamaşır makinenizin kapağının açık olduğu durumda led ekranda E08 arıza kodunu göstermektedir. Kapı kilidini kapatıp tekrar deneyin. Eğer makine kapağı kapalı ise, kapağın menteşesinde  gevşeme olabileceği de unutulmamalıdır.

Çamaşır Makinesi E07 Hatası ve Çözümü

Vestel çamaşır makinesi E7 hatası veriyorsa, bunun kaynağı çamaşır makinenizin çalıştığı fakat prosestat parçasında arıza olması durumda led ekranda E07 arıza kodunu göstermektedir. Su tahliye hortumunda arıza olup olmadığını kontrol edin. Prosestat kablolarının ters takılıp takılmadığından emin olun. Bunun yanında anakart arızasından da kaynaklı olabilir. Eğer anakart arızası varsa bu kartınızı tamir ettirebilirsiniz yada değişimini sağlayabilirsiniz.

Vestel Çamaşır Makinesi E06 Hatası

Vestel çamaşır makinesi eğer E6 hatası veriyorsa, bunun kaynağı çamaşır makinenizin motorunun dönmediği durumda led ekranda E06 arıza kodunu göstermektedir. Bunun nedenlerinden birisi kazana kaçan bir madde yada çamaşır olabileceği gibi, çamaşır makinesi kazanının dönmesini sağlayan kayışın kopmasından da kaynaklanabilmektedir. Kazanı elinizde çevirmeye kalktığınızda çok zorlanıyorsa bir şey sıkışmış demektir. Kayış koptuğunu devir sırasında gelen aşırı sesten anlaşılabilir. Diğer bir neden de kömür adı verilen parçanın bitmesinden kaynaklanmaktadır.

Çamaşır Makinesi E05 Arıza Kodu ve Çözümü

Vestel çamaşır makinesi E5 hatası veriyorsa, bunun kaynağı çamaşır makinenizin içindeki ısıtıcının arızalı olduğundan led ekranda E05 arıza kodunu göstermektedir. Bunun nedenlerinden birisi Kireçlenme olabilir. Diğer olası nedenler, rezistansta elektrik kaçağı olabilir. Bu hatayı gördüğünüzde derhal cihazınızın fişini elektrikten çekmenizi tavsiye ederiz.

Size tavsiyemiz çamaşır makinenizin daha büyük sorunlarla karşılaşmaması için, fişini çekerek Vestel Yetkili servisinizden teknik destek istemenizdir. Bulunacağınız fiziki müdahaleler cihazınızda daha büyük hasarlara neden olabilir. Eğer çamaşır makinenizin garantisi devam ediyorsa hiç çekinmeden direk yetkili servisinize başvurun. Calgon tarzı kireç çözücü işinizi çözebilecekken diğer durumda cihazınıza daha büyük hasarlar verebilirsiniz. Elektrik kaçağı ciddi bir durum olduğundan teknik servisten yardım isteyiniz.

Vestel Çamaşır Makinesi E4 Hatası

Vestel çamaşır makinesi E4 hatası veriyorsa, bunun kaynağı çamaşır makinenizin prosestat’ında arıza olduğu anlamına gelmekte ve led ekranda E04 arıza kodunu göstermektedir. Yani bu arıza, makine içerisinde fazla su olduğunda fazlalığı tahliye etmeye çalışacaktır. Her iki dakikada bir bu işlemi yapacak ve su tahliye pompa motorunu devreye sokacaktır. 5 defa denemeden sonra su tahliyesi yapamazsa hata kodunu verecektir.

Zamanla su tahliye motorunun elektrik bağlantıları gevşemiş olabilir yada su tahliye motorunda arıza yada su basıncını ölçen sensörde arıza meydana gelmiş olabilir. Makine alt tarafında bulunan kısmı kontrol ederek burada bir tıkanıklık var mı bunu kontrol edebilirsiniz. Vestel çamaşır makinesi E04 hata kodu gördüğünüzde yapmanız gereken makinenizin fişini çekerek, Vestel yetkili servisten teknik destek istemektir.

 

Bir önceki yazımız olan Bosch Bulaşık Makinesi E14 Hatası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 
Önceki yazıyı okuyun:
Beko Inverter Klima CH 05 Arızası

Beko Inverter klima CH 05 arızası Beko’nun tasarladığı klimalar evleri serin bir yaza hazırlıyor. Ionizer+ ile otomatik temizleme yapan ev...

Kapat